Zdroj: #skip

Cvičení v  těhotenství – I. trimestr

 

Těhotenství není nemoc, jak říká mnoho lidí, ale na druhou stranu je to opravdu „jiný“ stav. A s tím je potřeba počítat, zvlášť při fyzické aktivitě. Všechny „těhule“ si rozdělíme na 4 základní typy: 1. Ty, které se bojí cokoliv dělat. 2. Ty, které dělají úplně všechno. 3. Ty, které si nechají poradit, jak se v těhotenství hýbat 4. Ty, které jsou na rizikovém těhotenství. V prvním případě jde o to, aby takovým ženám někdo odborně vysvětlil, k čemu je fyzická aktivita v těhotenství dobrá a v čem může v tomto stavu pomoct. V druhém případě by bylo takové ženy dobré usměrnit, protože ne všechny fyzické aktivity jsou vhodné. Určitě ne ty, kde je zvýšené riziko zranění, pádu, přehřátí či natřásání dítěte. Jde o to, jestli si takové ženy vůbec dají říct… Případ třetí je pro nás cvičitele ideální a o takových ženách budu psát. Ve čtvrtém případě se do žádné fyzické aktivity, ve formě sportu, nepouštět!

Pokud se rozhodne zdravá těhotná žena pravidelně cvičit, jen do toho! Má to spoustu výhod…třeba eliminace různých problémů s pohybovým aparátem, následné rychlejší vracení se do kondice, nižší riziko nadváhy, zrychlení stažení případného rozestupu břišní stěny apod. Je důležité, aby fyzickou aktivitu, kterou se hodlá vykonávat, dělala již před těhotenstvím a neučila se nic nového. Na to bude čas až po porodu… Takže pokračovat ve svých zaběhlých aktivitách, jen se trochu přizpůsobit tomu „jinému“ stavu.

Důležité je hlídat si tepovou frekvenci kvůli miminku, a to do 140 tepů/min. Pamatovat na to, že miminko má vyšší tělesnou teplotu než matka, proto se moc nepřehřívat. Cvičení v 1. trimestru je možné v podstatě ve všech polohách, jen je třeba vyřadit vis, různé skákání, dopady a běhání… Kontaktní sporty eliminuji jako samozřejmost. Další věc v tomto trimestru je období menstruace, kdy raději necvičit vůbec. Vynecháte rotace v břišní oblasti a také tlak na břicho – a to i ve smyslu silové zátěže na břišní svaly. Pánevní dno posilovat jako běžně – tedy neaktivovat na 100%, ale jen na cca 30%. Ale určitě ho do cvičení zatím také zahrnovat. Začít také snižovat rozsahy při strečinku, protože díky vyplavování tzv. těhotenských hormonů, jako je např. relaxin a oxytocin, se začínají rozvolňovat kloubní pouzdra a vazy. Tak aby nedošlo k nějakému poškození…

Základy pro cvičení těhotných v prvním trimestru byly zmíněny a už teď se můžete těšit na pokračování, kde se dozvíte o cvičení v dalších těhotenských stádiích.


Mgr. Zbyněk Petr
zdravotně-kondiční osobní trenér – Centrum funkčního pohybu
lektor odborných seminářů – Smart Fitness Academy, Pilates Clinic Academy
autor odborných článků – IQPohyb.cz


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (11.7.2020 18:21:35)