Zdroj: #skip

Váží tuk méně než sval?

VÁŽÍ TUK MÉNĚ NEŽ SVAL?

Určitě jste již slyšeli, že tuky váží méně než svaly. Navádí to k myšlence, když je tuk tak lehký, proč je potom jeho úbytek takový problém ?

Ano, lidé často říkají, že "hmotnost svalů je větší něž tuku", když vidí, jak se svalovec raduje z hmotnosti svého těla, obzvlášť je-li vyšší než očekával. Vemme si např. takový zdravý, svalnatý typ muže s výškou 180 cm, ten může bez problémů vážit až 90 kg, zatímco typ s beztvarou, baculatou postavou stejné výšky, který sice sportuje, ale má hodně tělesného tuku, může vážit méně.
Rozdíl v hmotnostech obou mužů lze přisoudit rozdílu v hustotách (měrných objemech) svalů (nebo netučné - "libové" - tkáně) a tělesného tuku. Svalová tkáň váží na jednotku objemu více než tuk. Přesněji, hustota svalů a jiných netučných tkání (jako např. kostí) se pohybuje od 1.1 g/cm3, zatímco hustota tělesného tuku je přibližně 0.9 g/cm3.
V laboratořích tento rozdíl využívají při určování složení lidského těla. Používají techniku, při níž se váží osoba ponořená ve vodě a tato hmotnost se srovná s hmotností osoby na vzduchu. Tento postup, zvaný "hydrostatické vážení", určí procentový obsah tělesného tuku výpočtem celkové hustoty těla. Čím méně pak organismus ponořený ve vodě váží, tím víc tělesného tuku obsahuje - tuk plave, protože jeho hustota je nižší než hustota vody (1.0 g/cm3). Naopak, vaše hmotnost naměřená ve vodě bude vyšší, je-li procentový obsah svalové tkáně v organismu větší, což způsobí potápění či klesání těla ve vodě, protože má větší hustotu než voda.
Protože svaly váží na jednotku objemu více než tuk, měření obezity známé jako Body Mass Index (BMI) dává v některých případech chybné hodnoty. BMI je pouze poměr mezi hmotností a výškou, což nebere v úvahu složení organismu. Je-li vaše BMI přes 25, máte nadváhu, je-li přes 30, nastává obezita. Zpátky k našim pánům - zdravý svalnatý typ (180/90) by měl BMI přes 27 a tabulky by jen řadily mezi lidi s nadváhou, jehobuclatý protějšek může snadno zhodit pár kilo ze svých tukových zásob a dostane se pod hranici BMI 25. Nebude podle tabulek považovám za člověka s nadváhou, i když opat bude pravdou. Proto jsou měření BMI omezena - není rozhodující složení těla.

Nyní zpět k úvodní otázce: proč je tak těžké zbavit se tělesného tuku? Tělesný tuk je nejbohatším zdrojem energie a tělo energii přechovává právě ve formě tuku - v každém gramu tuku je až 9 cal (uložené sacharidy poskytují pouze 4 cal/g, bílkoviny většinou jako zdroj energie využívány nejsou - slouží pro stavbu svalů a jiných tkání). Chceme-li se zbavit jen 0.5 kg tuku, musíme spálit navíc 3500 cal - budeme méně jíst a více sportovat - nejlépe kombinace obojího.
Přenesme nyní tyto hustoty na jídlo. Lžička másla nebo jiného tuku má přibližně 50 cal, zatímco lžička cukru obsahuje jenom míně než 20 cal, i když hmotnost obou lžiček je stejná. Stejné je to v našem těle, tuk v potravinách je bohatější na kalorie než sacharidy nebo bílkoivny. Ano, je lehčí - ale váže se na něj mnohem více energie.

Použitá literatura::
Does Fat Weigh Less Then Muscle? by Liz Applegate - WebMD Medical News


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (21.9.2019 11:49:32)