Zdroj: #skip

Jak fungují prostředky slibující hubnutí?

Jak fungují nejrůznější prostředky k hubnutí, které jsou k dostání na našem trhu? Výsledky odborníky vypracovaných testů podle Mladé fronty Dnes

Na začátku dubna vyšla v Mladé Frontě Dnes velice příloha Test věnovaná speciálně všem prostředkům k hubnutí, které nám nabízejí nejrůznější reklamy a časopisy.
Redaktoři spolu s odborníky z Všeobecné nemocnice v Praze posuzovali účinnost přístrojů na hubnutí, dietních koktejlů, přípravků slibujících úbytek váhy a knih pojednávajících o nejrůznějších dietách.

Výsledky testů jsou velmi zajímavé, i když pro pravidelného čtenáře našich rubrik málo překvapivé - nejúčinnějším pomocníkem při hubnutí je dostatek pohybu a hlídání přísunu kalorií!

Nejrůznější elektronické a vibrační pásy a přístroje na hubnutí se ukázaly jako velmi neúčinné a žádný z dobrovolníků nezaznamenal redukci váhy či zmenšení obvodu pasu a břicha. Všechny reklamy na přístroje jako je např. Středa Body Fit,, Muscle Tone, Vibrační masážní pás aj. tedy slibují nereálné cíle a vidina “hubnutí a lenošení u televize” je téměř směšná. Při působení různých masáží, vibrací a elektrosimulací nemůže totiž v žádném případě docházet ke zvýšenému výdeji kalorií.

Prostředky podporující hubnutí, které se dají sehnat v lékárnách a některých drogeriích, zase mohou potlačit pocit hladu či vyvolat dojem sytosti, ale v žádném případě nemohou zaručit úbytek tukové hmoty. Přípravky v podobě pilulek většinou obsahují rostlinnou vlákninu, která po zapití v žaludku nabobtná a vytvoří pocit sytosti, takže pak máme menší chuť k jídlu. Tukových zásob, které máme navíc, se však musíme zbavit sami!
Podle výsledků průzkumů nejsou příliš účinné ani redukční čaje, protože obsahují jen malou koncentraci látek, které podporují redukci tělesného tuku.

Nejlépe v testu dopadly výrobky:
tablety Alginete, Megafit Ispaghula, vláknina SlimLinea a jirocelová semena Bekunis.
Tyto přípravky pomáhají zhubnout za předpokladu, že se současně drží i redukční dieta.
Článek upozorňuje na podvodný výrobek “Neunerův balíček pro Vaši postavu” zaručující hubnutí ve spánku. V balíčku za 4000Kč nejsou podle testů žádné látky podporující hubnutí, takže raději věnujte peníze na permanentku do fitnesscentra!

A co dietní koktejly?
Odborníci vidí v některých dietních koktejlech výborný doplněk stravy, ale nedoporučují nahradit koktejly všechna běžná jídla. Po návratu k normální stravě tu totiž hrozí jo-jo efekt a návrat k původní (nebo dokonce i k vyšší) váze.
Speciální koktejly nejúčinněji pomáhají při léčbě velmi obézních pacientů, kteří hubnou pod dohledem odborníka.
Při hubnutí lze nahradit jedno hlavní jídlo dietním koktejlem, ale u ostatních jídel musí být pro redukční efekt stále dodržována racionální strava s malým množstvím tuku.

V testu dopadly nejlépe koktejly:
Novartis Nutrition, UltraFit and Slim, Multaben - tyto koktejly při dodržování ostatních důležitých zásad pomáhají zhubnout.

Ostrou kritikou odborníků také prošly některé knihy o hubnutí, které můžete koupit na našem trhu. Některé knížky totiž tvrdí nesmyslné věci, které mohou člověku dokonce i ublížit. (např. v knize Jak zhubnout podle krevních skupin se doporučuje lidem jedné krevní skupiny nejíst mléčné výrobky, což může mít negativní vliv na řídnutí kostí)
Jako nejlepší byly vyhodnoceny knihy:
Dieta negativních kalorií (ověřené názory na příčiny a ovlivnění obezity, doporučuje dobrý způsob stravování kladoucí důraz na výběr potravin) a kniha Chcete úspěšně zhubnout? (psychologický přístup k mýtům o hubnutí, dobrý návod, jak dodržet nízkoenergetickou stravu)

Odborný lékař naopak nedoporučuje tituly:
Nová beverlyhillská dieta, Jablečný ocet aneb Jak zhubnout 5kg za 4 týdny, Jak zhubnout podle krevních skupin.

Takže z výsledků testů jasně vyplývá, že si můžete pořídit pilulky, koktejly a knížky, ale pro zhubnutí musíte udělat hlavně něco Vy sami.
Vaše váha závisí především na Vaší pohybové aktivitě a na rozumném redukčním jídelníčku.

Zdroj: MF Dnes


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (11.8.2020 14:11:26)