Zdroj: #skip

Bylinková lékárna

Moje babička mě už jako malou holku nutila při každé bolístce a nepříjemnosti pít bylinkový čaj. Tenkrát v dětství mi připadala jak čarodějnice z pohádky – měla pro mě čaj na spaní, čaj na bolavý žaludek, pro mámu čaj na nervozitu a proti menstruačním bolestem. Když jsem byla nastydlá, inhalovala jsem heřmánek a ošklíbala se nad cibulí s medem.
Dnes už mě do přírodního léčení nikdo nutit nemusí, podstupuji ho totiž sama a dobrovolně.
Zkuste s námi zapomenout na tabletky a pilulky a vyzkoušejte sílu zázračných bylinek v podobě voňavých čajů, nálevů a olejíčků. Vždyť léčivé rostliny – léčivky slouží často jako suroviny k výrobě léků a mají schopnosti pozitivního působení na nejrůznějších obtíže a nemoce.

Rostlinky si můžete zkusit nasušit a nasbírat sami, nebo koupit nasušené v lékárnách. Usušené bylinky je vhodné uchovávat na suchém temném místě v plátěném sáčku, květy v papírových krabicích.

Máta peprná (Větrová bylina)
Je jednou z nejznámějších léčivek a dá se pěstovat v květináči za oknem.
Má příznivé účinky na nervovou soustavu, mírní bolesti, podporuje trávení, uvolňuje křeče a má osvěžující a protizánětlivé účinky.
Spařená máta se používá k inhalacím při zánětu hrtanu a průdušek nebo jako kloktadlo.
Při žaludečních potížích, nechutenství, nadýmání, žlučníkových potížích a střevních kolikách se doporučuje pít mátový čaj připravený z půl litru vody a dvou čajových lžiček řezané bylinky.

Třezalka (Čarovník)
Je jednou z nejopěvovanějších bylinek a v dávných dobách patřila k výbavě každé babky bylinkářky i čarodějky provádějící magická kouzla.
Tato bylinka působí protizánětlivě, podporuje krevní oběh, trávení a má mírné sedativní účinky.
Bylinné čaje z třezalky pijí na noc lidé trpící nespavosti, lehkými depresemi, úzkostí a napetím.Nálev z jedné polévkové lžíce drogy a čtvrt litru vařící vody se pije dvakrát až třikrát denně před jídlem k podpoře chuti k jídklu nebo po jídle k podpoře trávení.

lípaLípa
Oblíbený strom lípy nabízí léčivé lipové květy,které se s oblibou používají pro velmi chutné čaje při nachlazení-snižují totiž dráždivost kašle a rozpouští hleny. Lipový čaj také působí proti nechutenství, k uklidnění nervů a jako kloktadlo při zánětech sliznice v ústech.
Koupel z lipových květů vyzkoušejte při rekonvalescenci po nemoci, má totiž posilující účinek.

Jmelí (Omelí)
Máte tuto rostlinku spojenou pouze s Vánoci jako vánoční a novoroční symbol? Pak několik mladších větévek jmelí s listy v prosinci až únoru nasbírejte, usušte a vyzkoušejte, co všechno jmelí dokáže.Tato droga má příznivý účinek na činnost srdce a snížení tlaku, působí antiskleroticky. Připravuje se nálev z jedné čajové lžičky drogy na šálek vody.
Její používání je však při výše vyjmenovaných potížích lepší konzultovat s lékařem.

Tato droga má příznivý účinek na činnost srdce a snížení tlaku, působí antiskleroticky. Připravuje se nálev z jedné čajové lžičky drogy na šálek vody.
Její používání je však při výše vyjmenovaných potížích lepší konzultovat s lékařem

Šalvěj (Babské ucho)
Tato rostlinka je odpradávna uznávanou léčivkou a k sušení se používají především její listy.
Zápar z 1,5 čajové lžičky na šálek vody se používá proti pocení a napomáhá při střevních a žaludečních katarech
Díky svým protizánětlivým a protiplísňovým účinkům se používá k obkladům při zánětech a k vymývání ran, nebo jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní a při angině.
Nedoporučuje se dlouhodobé podávání ve větších dávkách.


Získáno ze sekce články serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (25.2.2020 4:26:42)