Zdroj: #skip

Potraviny pro zdraví - borůvky

Borůvka (brusnice borůvka) patří podle nejnovějších klasifikací mezi 25 superpotravin, protože je významnou léčivou rostlinou. Je zdrojem antioxidantů, které působí preventivně proti rakovině. Protože nyní nastává období, kdy borůvky dozrávají, věnujme se této rostlince s chutnými modrými plody trochu více.Borůvky

Pokud máte možnost si zajít do lesa (především jehličnatého), neváhejte a domů se snažte přinést si zásobu nejen na léto, ale po zmražení či zavaření na celou zimu.

Borůvky jsou bohaté na vitamín C, který pomáhá posilovat náš imunitní systém o ochrání nám před nachlazením a jinými infekcemi. Jak už jsme uvedli výše, jsou zdrojem antioxidantů (karotenoidů, flavonoidů taurinu apod.), což borůvky řadí mezi účinné zbraně proti volným radikálům, virům, bakteriím. Sáhněte po nich, když vám hrozí chřipka, anína, rýma či jakékoli jiné infeknční onemocnění.

Co možná nevíte je fakt, že borůvky mají schopnost zlepšovat náš zrak a udržovat ho v dobré kondici. Biolátky v nich obsažené regenerují oční barvivo a pomáhají zlepšovat zrak zejména ve zhoršených podmínkách (třeba špatné světlo), což je vítané zejména lidmi trpícími šeroslepostí. Často jsou bprůvky přidávány do léčoivých přípravků pro posílení zraku.

V současné době potvrzují odborné studie blahodárný vliv borůvek na zdraví diabetiků. Látky v nich obsažené snižují hladinu tuku, cukru a cholesterolu v krvi. Stejně jako borůvky tak působí listy z borůvčí.

Pokud vás na cestách zasáhne průjem či jiná střevní potíž, sáhněte opět po borůvkách, které tělo dezinfikují a průjem zastaví. Ještě lépe v tomto působí listy borůvčí, ze kterých se připravuje lahodný čaj. Listy ale zároveň působí močopudně a pomáhají při detoxifikaci - zlepšují činnost lymfatického systému, tak zbavují tělo škodlivin (toxinů), a používat čaj z listů borůvčí se doporučuje při častých zánětech močových cest.

Pokud si borůvky v lese nasbíráte, rychle je musíte zkonzumovat, aby nezačly plesnivět. Můžete je zpracovat zavařením, sušením nebo zmrazením, použít při pečení (vaření) anebo okamžitě zkonzumovat :-)


Získáno ze sekce výživa serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (30.5.2020 22:45:08)