Zdroj: #skip

Stevie - zázračné sladidlo?

Epidemie obezity narůstá a tak se i významní výrobci sladkých nápojů začali zajímat o zázračnou rostlinku, kterou mohou své limonády osladit, aniž by do nich přidali jedinou kalorii. Řeč je o stevii, neboli medových lístcích. Možná jste již v této souvislosti o ní slyšeli, a to právě před nedávnem, kdy konečně koncem roku 2011 Evropská unie schválila její využití jako přírodního sladidla. Takže letos i jeden z našich předních výrobců slazených nápojů zahajuje prodej nealka, kde část sladidel bude nahrazena touto rostlinou.
Bohužel kvůli chuti se stevie - ve větších koncentracích má lékořicovou příchuť - většinou nepoužívá samostatně, nicméně její kombinací s cukrem se dá významně sníížit kalorická hodnota nápoje či jídla.

sušená stevieStevia rebaudiana Bertoni (neboli stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky, stévie) je tropická rostlinka, která se dá pěstovat i doma, pokud jí poskytnete dostatek světla, vlhka a tepla. Koupit si ji můžete ale již třeba usušenou nebo v různých přípravcích (tabletách) přes internet nebo v obchodech se zdravou výživou.

Její výhodou oproti jiným sladidlům je jednak nulová kalorická hodnota, a to díky glykosidům, které rostlině dodávají sladkou chuť, a díky kterým je stévie 250-300x sladší než sacharóza. Tyto jsou pro naše tělo obtížně rozložitelné, jsou stálé i při vysokých teplotách, nemění se jejich pH a nekvasí. Tyto vlastnosti jsou výhodné také pro domácí kuchyni, kdy jídla doslazená stevií můžete bez obav zahřát, péct či jinak upravovat.

Oproti umělým sladidlům (cyklamáty, sacharin, které mohou mít karcinogenní vlivy) nemá žádné vedlejší účinky - v Japonsku se používá již od 70. let bez jakýchkoli zdravotních komplikací. Naopak stevie může mít pozitivní vliv na osoby trpící cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem, v Jižní Americe ji původní kmeny používali v přírodní medicíně. Stále se však její léčebné účinky zkoumají, takže tato kapitola rozhodně není uzavřena.

Ať už si stevii přidáte do čaje, moučníku, marmelády či si koupíte nápoj nebo jogurt s jejím obsahem, nezapomínejte na to, že není pro náš organismus dobré si zvykat na sladkou chuť. Stevie je pouze zdravější alternativou, když už sladké musíte mít. A to, že je stevie v nějaké potravině obsažená, neznamená, že jídla můžete sníst, co se do vás vejde :-)

Použité zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Stevia_rebaudiana
http://www.celostnimedicina.cz/stevia-rebaudiana-stevie-sladka.htm


Získáno ze sekce výživa serveru aerobics.cz verze 0.99/2.00b/2002+0.25 (11.8.2020 15:07:48)