Nastavit jako výchozí stránku (HomePage) Uložit mezi oblíbené stránky (Favorites)

novinky
články
výživa
choreografie
hudba
odkazy
 
Google
pagerank
3D FITNESS Smart Fitness Academy Praha Daniel Muller FACE CZECH ACADEMY


uživatelské jméno
heslo

zapomněli
jste heslo?
výživa
12. srpen 2008
diskuze

Zkusili jste už ženšen?

Pokud můžete volit mezi ženšenem a šálkem kávy, či energetickým drinkem ... určitě zvolte ženšen.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 8952
2. květen 2007
diskuze

4fitness.cz - krátce o firmě

4fitness.cz - firma zabývající se výrobou originální zvláštní výživy vznikla před dvěma roky. Byla to jednoduchá reakce na tehdejší vakuum na trhu, protože neexistovala žádná kvalitní značka, která by zároveň nabízela cenově přístupné zboží...
Autor: F. Dégl
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 13128
2. květen 2007
diskuze (1)

Sportovní výživa

...Důvody pro používání zvláštní a sportovní výživy jsou rozmanité. Jedním z nich může být to, že spolu se zvláštní výživou nepřijímáte, pro Váš stav nežádoucí nebo i škodlivé, nutriety (tuk, cholesterol, laktóza, sodík, lepek…) a přitom užíváním ...
Autor: F. Dégl
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 11756
13. březen 2007
diskuze

Strava předchůdců člověka

Historický vývoj stravy předchůdců člověka a předků moderních lidí můžeme dnes poměrně dobře rekonstruovat podle určitých znaků na chrupu a lebce, podle opotřebení zubů, které je specifické pro určitý typ potravy a podle mnoha dalších, ...
Autor: Miloslav Valenta
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 13504
28. leden 2006
diskuze

Může za to dopamin?

Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Věřili byste tomu, že tato látka může mít vliv na Vaše stravování, na obezitu a problémy s váhou?
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 24869
8. leden 2006
diskuze
Tisk

Light potraviny ano či ne?


O Vánocích jste možná přibrali pár kil a teď přemýšlíte, jak se jich co nejdříve zbavit. Kromě sportu je důležitým řešením také úprava jídelníčku. Pro některé to znamená přesedlání na „light“ potraviny. Je však jejich konzumace tím správným krokem?

Light znamená, že daný výrobek je o něco lehčí – má menší obsah cukrů, tuků, nebo také nikotinu či alkoholu atd. V žádném případě to tedy neznamená, že tyto produkty mají méně energie, a tak automaticky patří do jídelníčku hubnoucích lidí. Dejte si proto pozor, aby konzumace light potraviny nebyla neuvážená. Pokud jste zvyklí si dávat 1 lžičku smetany do kávy, zůstaňte při ní také při používání light verze.

Glykemický index
Často se stává, že po konzumaci light potravin má člověk velmi rychle hlad. Dochází k tomu zejména u sladkostí, které jsou označeny jako light proto, že mají malý obsah tuku (ovocné jogurty). Pokud zůstává obsah cukru (jednoduchých sacharidů) stejný, zvyšuje se glykemický index dané potraviny. A všichni víme, že vyšší má potraviny glykemický index, tím dříve dostaneme opět hlad. Tuk patří mezi látky, které glykemický index snižují.

Další reklamní triky
Kromě označení light se můžete také setkat s výrobky označenými jako nízkokalorické, nízkotučné apod. Zde je nutné si důkladně prostudovat přesné složení, které by mělo být uvedené na etiketě. Zajímat by nás měl obsah vitaminů, minerálů, vlákniny a dalších látek, které mohou, ale také nemusí být našemu tělu prospěšné.
Na rozdíl od light potraviny však u těchto názvů existuje definice, co by měl daný výrobek splňovat:

  • nízkokalorický: obsah tuku o 40% menší než běžný výrobek
  • nízkokalorický: obsah kalorií o 30% menší než běžný výrobek

Ostatní pojmy (dietní, bez tuku, bez kalorií apod.) definovány nejsou, neříkají nic o obsahu látek v dané potravině a často jsou pohým reklamním trikem. 

Cukr či sladidla?
Cukr často bývá v light potravinách nahrazován umělým sladidlem. Ne vždy je jejich konzumace pro náš organismus prospěšná.
Sladidla byla původně vyvinuta pro diabetiky jaká náhrada za glukozu a řepkový cukr. Některá z nich však mají stejný či ještě vyšší obsah energie než bílý cukr. To se týká např. sorbitu, ovocného cukru fruktozy.
Nekalorická sladidla mají nulový energický obsah. Nejstarším tímto sladidlem je sacharin, který je ca 300x sladivější než sacharoza. Dále do této skupiny sladidel patří např. aspartam či acesulfam K.
Zdravý člověk by se však měl těmto umělým látkám, které nejsou pro naše tělo přirozené, vyvarovat, aby si zbytečně nezanášel organismus odpadními látkami. Pamatujme, že tyto látky jsou pro diabetiky a pro něj jsou látky označované jako dia určeny. Při výběru light potravin proto prostudujte, proč je daný produkt light a zda to není na úkor jeho kvality.

Nejlepším řešením je však konzumace potravin, které obsahují látky našemu tělo přirozené a stravitelné, a pokud se potřebujeme pár kil po Vánocích zbavit, omezíme sladké potraviny, zmenšíme porce jídel a přidáme trochu pohybu.

Autor: K.
<-- náhled článkučtenost článku: Počet zobrazení: 12222
8. říjen 2005
diskuze (1)

Jak přibrat?

Štíhlá postava je snem všech, co mají pár kil navíc, ale existují mezi námi i ti, co mají přesně opačný problém. Tento většinou bývá genetického původu. Metabolismus štíhlých lidí bývá velmi rychlý, takže spalují velké množství energie i bez větší ...
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 23178
30. květen 2005
diskuze (2)

Tři oříšky pro Popelku

Pamatujete si z dětství na podzimní loupání vlašských nebo lískových ořechů? Jakpak jsme na tom dneska? Nezapomněli jsme na ně tak trochu při našem "zdravém stravování" a honbou za minimem tuků?
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 13313
7. květen 2005
diskuze

Snídaně pro zdraví

Snažíte se zhobnout, ale stále neúspěsně? Po ránu ani nesnídate? Možná to je ta chyba, na kterou doplácíte. Snídaně je totiž to nejdůležitější jídlo během dne, na které bychom rozhodně zapomínat neměli.
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 17200
2. leden 2005
diskuze

Vánoční kila navíc - pro nás žádný problém

Opravdu to není žádný problém? Pokud pravidelně po celý rok sportujeme a alespoň trochu dodržujeme zásady zdravé výživy, není obtížné se těchto kil za pár týdnů zbavit. Přece jen jsme ale pro Vás připravili několik rad, které Vám v tom snad pomohou.
Autor: K.
celý článek --->čtenost článku: Počet zobrazení: 13909
 
Recepty
 
Zdravé recepty na Vánoce
Ořechová kolečka
Ovesné sušenky
Celozrnná linecká kolečka
Vejce s omáčkou z rajčat
Vaječná pomazánka
Jehněčí kotlety v ostré omáčce
Velikonoční nádivka jinak
Pučálka
Velikonoční kopřivová nádivka
Hrnečkový jáhlový beránek
Zázvorový čaj
Glazovaná mrkev s javorovým sirupem a hořčicí
Pletenec s javorým sirupem a pekanovými ořechy
Palačinky s javorovým sirupem
Švestkové chutney
Ovocná polévka se švestkami
Omáčka na barbecue se švestkami a medem
Rýže s houbami
Bramborové šišky s mákem
Brokolice zapečená se sýrem
pro 4 osoby
Sýrový nákyp se žampiony
Původní staročeský kuba
Indická rýžová směs s ovocem a kari
Cibulové brambory s drůběžím masem
Smažené nudle se zeleninou a kuřecím masem
Banánový salát
Špagety s bazalkou
Špenátový salát s mozzarellou
4 porce
Těstoviny po Provensálsku
Andaluzský salát
Zeleninový salát s těstovinami
Indonéský salát
Dauphinovy brambory
Drůbeží maso na medu
Filé se sýrovou omáčkou
Pikantní krůtí plátky
Tofu smaženice
(náhrada vajčné smaženice)
První stránkaPředchozí stránkaDalší stránkaPoslední stránka
ISSN 1214-2425
Google [X]